Psycholog szkolny

PsychologPsycholog

 mgr Anna Kita

tel. 609 617 502

 „Naczelną wartością dla psychologa jest dobro drugiego człowieka. Celem jego działalności profesjonalnej jest niesienie pomocy innej osobie w rozwiązywaniu trudności życiowych i osiąganiu lepszej jakości życia na drodze rozwoju indywidualnych możliwości oraz ulepszaniu kontaktów międzyludzkich” – kodeks etyczno-zawodowy psychologa.

Kim jest psycholog?

Jest to osoba nastawiona na wspieranie i zrozumienie drugiej osoby, ma na celu udzielenie pomocy psychologicznej. Jeśli ktokolwiek poszukuje odpowiedzi, informacji czy porady – psycholog przede wszystkim rozmawia, odwołując się do różnych kontekstów: sytuacyjnych, rodzinnych czy światopoglądowych. Bada przekonania, zbiera dane, interpretuje i przekazuje je rozmówcy w nowy sposób umożliwiający znalezienie rozwiązania trudnej sytuacji próbując spojrzeć na nią z innej perspektywy.

A psycholog szkolny?

Jest to specjalista zatrudniony w szkole, którego obowiązkiem jest wspieranie uczniów oraz pomaganie im w radzeniu sobie z doświadczanymi problemami i trudnościami. Oferuje również swoją pomoc dla rodziców.

Jako psycholog bezwarunkowo przestrzegam tajemnicy zawodowej – wszystkie kwestie poruszane w rozmowach, a także fakt wizyty pozostaje tajemnicą, chyba, że dana osoba, ze względu na charakter przekazanych treści, wyraża zgodę na pomoc innych osób w danej sprawie. Do psychologa może udać się każdy, kto czuje, że chciałby z kimś porozmawiać o tym, co jest dla niego ważne, nurtujące czy trudne. Jeśli właśnie Ty czujesz, że jest Ci samemu/samej ciężko poradzić sobie z jakąś sytuacją czy uczuciami lub po prostu potrzebujesz porady w ważnej dla siebie sprawie to możesz podzielić się tym właśnie z psychologiem. Zapewniam, że nie będę nikogo oceniać i rozdzielać problemów na mniej i bardziej istotne czy dawać niepraktyczne rady jak „inni maja gorzej”. Każda sprawa jest ważna i to, że ktoś postrzega ją inaczej nie oznacza automatycznie, że traci ona wartość w oczach osoby borykającej się z nią.

Rozmowa z psychologiem – czy jest się czego bać?

Pierwszy kontakt u psychologa może kojarzyć się z dużym przeżyciem, które może łączyć się z wieloma uczuciami – zarówno tymi negatywnymi, choć również pozytywnymi. Takie spotkanie, tak jak i wiele innych doświadczeń, które są dla nas nowością mogą wzbudzać niepewność, a także stres. Jest to zupełnie zrozumiałe, ponieważ brak posiadanego w głowie schematu opisującego jak dane zdarzenie wygląda może doprowadzić do dyskomfortu. Perspektywa spotkania z obcą nam osobą, jak i niepewność mogą powodować napięcie, a te z kolei wątpliwości dotyczące tego kim jest psycholog, czy okaże nam zrozumienie, jak zareaguje na to, co mu powiemy lub czy w ogóle mi pomoże. Z wyżej wymienionych powodów chciałabym przybliżyć czego można się spodziewać po takiej wizycie:

  1. Zazwyczaj pierwsze wizyty służą temu, aby poznać się wzajemnie i ustalić zasady kontaktu. Psycholog może zadawać różne pytania zawiązane z tym, jak się czujesz, jak sobie radzisz lub co o czymś sądzisz. Ty również możesz pytać o wszystko, co jest dla Ciebie niezrozumiałe i mówić, jeśli coś jest dla Ciebie zbyt trudne. Weź pod uwagę, że na pierwszym spotkaniu nie musisz mówić o każdej trudności, nikt tego nie będzie od Ciebie wymagał. Najłatwiej jest powiedzieć tyle, na ile czujemy się w danej chwili gotowi. Warto jest dać sobie czas na to, aby poczuć się pewniej i bezpieczniej, by poprzez zbudowane zaufanie poczuć się swobodniej. Zaufanie jak i relacje z psychologiem buduje się wraz z czasem i to Ty musisz zdecydować, czy chcesz się otworzyć ze swoimi spostrzeżeniami. Jeśli czujesz, że samemu/samej może być Ci zbyt trudno na pierwszej wizycie, warto zastanowić się nad tym, żeby pójść tam razem z kimś zaufanym np. przyjacielem, rodzicem.
  2. Do wizyty u psychologa zazwyczaj nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Warto jednak przemyśleć to, co jest na ten moment dla Ciebie najważniejsze i o czym chcielibyśmy porozmawiać. Pamiętaj, że to Ty będziesz dzielić się swoją historią, a ja będę jej aktywnym słuchaczem.
  3. Do psychologa można udać się w szkole w trakcie jego godzin pracy. Jeśli obawiasz się, że ktoś mógłby zauważyć, że tam idziesz, a zależy Ci na dyskrecji, możesz poczekać na taki moment, kiedy nikogo wokół nie będzie lub skontaktuj się poprzez Librusa, aby umówić się na dany termin.
  4. Istotnym tematem będą również oczekiwania wobec kontaktu z psychologiem. Czasami Twoje cele mogą być zbyt uogólnione. Wtedy moim zadaniem jest nazwanie go i ewentualne parafrazowanie celów na bardziej szczegółowe.