Konkurs recytatorski

8 kwietnia roku został rozstrzygnięty coroczny Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów piekarskich szkół podstawowych organizowany przez Akademicki Zespół Szkół. Tym razem jego tytuł brzmiał "Wiosna słowem malowana". Tak jak poprzednio miał formę multimedialną. 

Uczniowie przysłali nagrane filmiki z recytacjami.

W zmaganiach konkursowych wzięła udział bardzo liczna grupa dzieci i młodzieży. Jury, w skład którego weszli nauczyciele języka polskiego z AZS-u, oceniło aż 49 recytacji: w kategorii klas I - III 36 uczestników i w kategorii IV - VIII 13 osób. Przyjęta forma konkursu pozwala nie tylko na liczne uczestnictwo uczniów w konkursie, ale również pozwala dzieciom nabyć nowych umiejętności. Zdolność występowania przed kamerą,  konieczność odpowiedniej intonacji i modulacji głosu podczas nakręcania filmu stawiają przed młodymi deklamatorami inne wyzwania niż podczas występu na żywo.

Uczniowie wykazali się nie tylko pięknymi interpretacjami utworów lirycznych i prozatorskich, ale również wprowadzili elementy scenografii, a nawet choreografii. Z pewnością tak liczne pomysły bardzo wzbogaciły występy młodych recytatorów. Uczestnicy przygotowali utwory wielu poetów, wraz  z Janem Brzechwą witali wiosnę (Przyjście wiosny) i brali udział we wiosennych porządkach (Wiosenne porządki).
Nie zabrakło również utworów, w których rozbrzmiewały dźwięki nowej pory roku (Julian Tuwim Mowa ptaków) czy też wierszy odwołujących się do tradycji wielkanocnych (Jadwiga Koczanowska W wielkanocnym koszyczku). Tak liczne uczestnictwo w naszym wydarzeniu pokazuje, że uczniowie chcą rozwijać umiejętności recytatorskie a dzięki poznawaniu różnorodnych tekstów lirycznych i prozatorskich wzbogacają swoją wiedzę literacką.

Przedstawiamy listę laureatów tegorocznego Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego. Ze względu na bardzo dużą liczbę uczestników z młodszych klas przyznano nagrody na każdym poziomie klas I - III.

 Klasy pierwsze (laureaci z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 5) :

 I miejsce Marta Sobczyńska

II miejsce Natalia Skoczek

III miejsce Zofia Kwaśnik.

 Klasy drugie (laureaci z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 1):

 I miejsce Kacper Gajowski

II miejsce Karol Figura

III miejsce Maciej Nehrebecki.

 Klasy trzecie

I miejsce Maria Kowalczyk (Miejska Szkoła Podstawowa nr 1)

II miejsce Emilia Skórka (Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 2)

III miejsce Mateusz Pytlik (Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 3).

 Klasy IV - VIII

I miejsce Karolina Gałuszka ( Miejska Szkoła Podstawowa nr 1)

II miejsce Emilia Kowalczyk (Katolicka Szkoła Podstawowa)

III miejsce Maria Kucharek (Miejska Szkoła Podstawowa nr 9)

wyróżnienie Michał Kiedos (Miejska Szkoła Podstawowa nr 9).

Laureatom bardzo gratulujemy pięknych występów, wszystkim uczestnikom dziękujemy za piękne recytacje a ich opiekunom za przygotowanie swoich podopiecznych do konkursu. Nagrody i dyplomy, również dyplomy uczestnictwa w konkursie przekażemy bezpośrednio do szkół. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich uczniów szkół podstawowych z Piekar Śląskich do wzięcia udziału w przyszłym roku w naszym wydarzeniu. Czekamy na kolejne niezapomniane interpretacje polskiej poezji i prozy.